Czech English German
 
 HOME    LOGIN    SPECIALS    WHAT'S NEW?    ABOUT US    CATALOG    DOWNLOADS    CONTACT US   
     
REGULACE.ORG
 Our services
 Downloads
 References
 Pictures gallery
 History
 Terms & Conditions
Products
LangMan for Delphi (6)
Software (2)
Articles
New Articles
All Articles
- Interesting
- LangMan for Delphi
- Laser projector
- Students' years
Search
 
Use keywords to find the product you are looking for.
Advanced Search
Lasershow Author: Tomáš Halabala
 
box_bg_l.gif.

Zkuste spojit obyčejnou laserovou diodu a basový reproduktor. Po připojení reproduktoru k výstupu audio zesilovače dostanete vcelku jednoduché zařízení pro pořádání velmi neobvyklé laserové show s přímo jedinečnými efekty.

Posuďte sami dle připojených obrázků a videoklipu:

lobr1  lobr2  lobr3  lobr4

lobr5  lobr6  lobr7  lobr8

 

DivX videoklip (39s) :  video  mitheme.avi (2.29 MB) 

Zařízení, které je vyobrazeno na následujících obrázcích (omluvte prosím kvalitu - v době pořízení těchto obrázků jsem měl k dispozici pouze analogovou kameru) dokáže na projekční plochu generovat i velmi vyjímečné obrazce - člověk s dobrou představivostí si v těch rychle se měnících obrázcích dokáže představit ledaco.

Obrázky lze kliknutím zvětšit

l1  l2  l3  l4

l5  l6  l7

 

TIP  Reproduktor napájejte z NF koncového zesilovače, který má dobrou přenosovou charakteristiku v pásmu od 0 do 100Hz. Vyšší frekvence s laserem příliš nepohnou, proto je vhodné použít i kmitočtovou zádrž, aby nebyl reproduktor, pohybující s laserovou diodou, silným zdrojem akustického signálu. Ke spojení membrány reproduktoru a modulu laseru použijte tenkou ocelovou strunu, která musí být uchycena tak, aby její osa nebyla rovnoběžná s osou pohybu membrány. Jediným pevným bodem, za který je uchycen celý rezonanční systém, jsou napájecí svorky reproduktoru. Odtud vedou dva izolované dráty o průřezu 1,5 mm2 k pružině modulu laseru. Jeden přímo a druhý kolmo k ose světelného paprsku. Takto je při dynamickém provozu zajištěn pohyb laseru ve všech směrech. Pro přívody napájecího napětí laseru použijte stejně jemné drátky, jaké jsou použity pro pohyblivé spojení k membráně reproduktoru. Velikost obrazce závisí na velikosti maximální výchylky membrány, na výkonu napájecího zesilovače, na vzdálenosti od projekční plochy a také na celkové hmotnosti pohyblivých částí. Jako zdrojový signál může být použit například zvuk, generátor funkcí, generátor náhodného kmitočtu apod.

Laserová show v.2

 

Uvedená mechanika laserové show je schopná vykreslovat obrazce jakýchkoliv tvarů. Záleží pouze na připojeném signálu. Zajdu-li do krajností, je možné s tímto zařízením vykreslit i krátký text. Za účelem modelování statických i pohyblivých obrázků jsem se rozhodl naprogramovat generátor takřka libovolných průběhů pro řízení pohybu membrány reproduktoru a také pro synchronní či asynchronní řízení napájení laseru. Pomocí jednoduché elektroniky připojené k mému řídicímu systému MATMATIC, lze přivádět do reproduktoru a laseru signál, vytvořený v programu Lasergen pro Matmatic. Bohužel MATMATIC je příliš jedinečné zařízení na to, aby si mohl někdo sestrojit kopii, takže zde uvádím rozšíření mé Laserové show jen tak pro zajímavost...

Hlavní okno programu Lasergen pro Matmatic:

Lasergen pro Matmatic

 

První pokusy s projekcí pomocí Lasergenu pro Matmatic:

kruh    Smail

 

 

This article was published on Saturday 20 September, 2003.
box_bg_r.gif.
Current Reviews: 0 Write Review
Tell a friend
Tell a friend about this article:  
Products related to this article:
LaserGen
LaserGen
Shopping cart more
0 items
My account
Your Email Address
Your Password
Currencies
Advertising
Torry's Delphi Pages
     
 HOME    LOGIN    SPECIALS    WHAT'S NEW?    ABOUT US    CATALOG    DOWNLOADS    CONTACT US   
     
Copyright © 2008-2024 Tomáš Halabala - REGULACE.ORG