Czech English German
 
 HOME    LOGIN    SPECIALS    WHAT'S NEW?    ABOUT US    CATALOG    DOWNLOADS    CONTACT US   
     
REGULACE.ORG
 Our services
 Downloads
 References
 Pictures gallery
 History
 Terms & Conditions
Products
LangMan for Delphi (6)
Software (2)
Articles
New Articles
All Articles
- Interesting
- LangMan for Delphi
- Laser projector
- Students' years
Search
 
Use keywords to find the product you are looking for.
Advanced Search
Construction of laser projector Author: Tomáš Halabala
 
box_bg_l.gif.

V tomto článku bych chtěl shrnout několik základních užitečných informací pro stavbu laserového projektoru. Autorem většiny materiálů v tomto článku uvedených je pan Jiří Dohnal, konstruktér vlastního laserového projektoru a zadavatel vývoje programu LaserGen. První verze tohoto programu vznikla už v polovině roku 2007 jako nízkonákladový (hobby) projekt. Protože by tento poměrně jednoduchý, avšak dobře použitelný software mohl hodně pomoci mnohým konstruktérům a nadšencům laserové techniky, je tu za velmi přijatelný poplatek k dispozici licence k využívání plné verze programu LaserGen a následující informace mají napomoci každému, kdo by si chtěl laserový projektor řízený tímto programem postavit.

Princip laserového projektoru je založen na vychylování laserového paprsku. Rychlým vychylováním a přerušováním paprsku zamířeného na nějakou projekční plochu, dostaneme díky nedokonalostem lidského oka z čar utvořený obrazec. O generování dráhy paprsku včetně zrychlení a okamžiků přerušení svitu laseru se postará program LaserGen, který nám pošle potřebné analogové signály na výstup obou kanálů běžné stereofonní zvukové karty počítače. Na následujícím blokovém schématu je znázorněna další cesta a zpracování tohoto signálu.

Blokové schéma laserového projektoru

Blokové schéma laserového projektoru

K vychylování laserového paprsku jsou použity dva galvanometry (galvo), opatřené zrcátky. Každé galvo vychílí paprsek ve své rovině o určitý úhel daný okamžitým napětím vstupního signálu. Na internetu lze nalézt spoustu lepších i horších návodů pro amatérskou výrobu galv i celých laserových projektorů. Jeden z těch lepších najdete například na následující stránce:

http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html

Nejvíce obávanou částí řídicí elektroniky je paradoxně větev, která řídí zhasínání laseru. Proto zde rovnou uvádíme ověřené schéma zapojení celého modulu, který lze s úspěchem použít pro ovládání svitu laseru ve spojitosti s programem LaserGen. Na svorky X2 přivedete signál z výstupu zvukové karty a na svorkách X3 dostanete signál pro galvo přerušování paprsku nebo jej použijete jako ON/OFF signál pro diodový laser.

Schéma větve řízení laseru.

Schéma zapojení zesilovače, pásmové propusti a detektoru

 

Takto vypadá a funguje prototyp laserového projektoru:

Laserový projektor

Testovací obrazec

Projekce textu VÁNOCE

This article was published on Saturday 16 April, 2011.
box_bg_r.gif.
Current Reviews: 0 Write Review
Tell a friend
Tell a friend about this article:  
Products related to this article:
LaserGen
LaserGen
Shopping cart more
0 items
My account
Your Email Address
Your Password
Currencies
Advertising
Torry's Delphi Pages
     
 HOME    LOGIN    SPECIALS    WHAT'S NEW?    ABOUT US    CATALOG    DOWNLOADS    CONTACT US   
     
Copyright © 2008-2024 Tomáš Halabala - REGULACE.ORG